S6300919

Judje na Goriškem

Razstava Judje na Goriškem predstavlja kratko zgodovino Judov in judovske skupnosti v Gorici.

Razstava Judje na Goriškem predstavlja kratko zgodovino Judov in judovske skupnosti v Gorici, njihovo vpetost v kulturno-gospodarski razvoj tega mesta, preganjanje in uničenje skupnosti med holokavstom, poskus njene obnove po drugi svetovni vojni in priključitev k Judovski skupnosti v Trstu leta 1969. Posebno poglavje je namenjeno nekdanjemu pokopališču goriške judovske skupnosti v Rožni Dolini pri Novi Gorici. Danes je to največje ohranjeno judovsko pokopališče na slovenskih tleh in obenem tudi eden najpomembnejših ostankov judovske dediščine pri nas.

Z odprtjem občasne razstave Judje na Goriškem se je Goriški muzej prvič vključil v Evropske dneve judovske kulture. Razstavo je financiral Center judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor.

Judje

Lokacija: Grad Kromberk