Francislak2

Filmski junij: Drežniški pustovi

Objavljeno 14 jun 2017

Vabimo Vas na drugi večer Filmskega junija v torek, 20. junija 2017, ob 21. uri, na Gradu Kromberk.

Večer bo posvečen režiserju Franciju Slaku z dokumentarnim filmom Drežniški pustovi.

Drežniško pustovanje spada med vidnejša tradicionalna pustovanja v Sloveniji in je z zoomorfno masko »ta grdega« povezano s podobnimi pustovanji v Evropi, od alpskega loka do Balkana in Sredozemlja. Nosilec pustovanja je fantovščina, ki v kraju še ohranja tradicionalni pomen in način delovanja, v zadnjem času pa tudi zavestno skrbi za krajevno kulturno dediščino. Pustovanje je vpisano tudi v Register žive kulturne dediščine.

Še preden se je sploh govorilo o nesnovni dediščini je režiser Franci Slak prepoznal bogastvo tovrstne dediščine in jo prenesel na filmski trak.

Po projekciji bo filmski kritik Denis Valič spregovoril o filmskem delu Francija Slaka.

Naslednja projekcija bo v torek, 27. junija 2017, ob 21. uri.

Franci Slak2