Kontakt

Muzejtovorni%c5%a1tvapredmeti

Muzejski torkov večer v Senožečah: Kako govorijo predmeti?

Objavljeno 13 nov 2025

Goriški muzej je kot partner pri projektu prenove mitnice skrbel za zasnovo postavitve vsebin Muzeja tovorništva in prevozništva ter restavriranje in konserviranje predmetov, ki so razstavljeni v novem muzeju.

Muzejska postavitev je nastala v sodelovanju še z drugimi akterji (UP FHŠ, UNG in RPS), ki so prispevali vsebine (raziskave, besedila), oblikovanje in končno izvedbo, Goriški muzej pa je nudil strokovno podporo pri povezovanju vseh vsebin v celovito prezentacijo. Kako so snovalci muzeja sodelovali pri načrtovanju postavitve muzeja, kakšne so bile njihove vloge in kako so muzejski predmeti znova zasijali v svoji podobi, bosta 25. novembra 2025 ob 19. uri v Kotlarjevi hiši v Senožečah predstavila gosta muzejskega torkovega večera, zgodovinarka dr. Ines Beguš Bavcon (GM, UP FHŠ) in konservator-restavrator v GM Davorin Pogačnik.

Muzej tovorništva

Del razstave namreč predstavljajo predmeti, ki so jih prispevali domačini oziroma smo jih hranili v našem depoju in pripadajo različnim področjem, kot so tovorništvo in prevozništvo, mlekarstvo, pivovarstvo, gostilničarstvo, kotlarstvo, kovaštvo in lesarstvo. Več kot 140 jih je šlo skozi izkušene roke Davorina Pogačnika. Ob tej priložnosti bo ponazoril postopke, ki jih je uporabil na določenih predmetih, da bi ti s svojimi zgodbami obiskovalcem prikazali delček senožeške zgodovine. Poleg tega bomo spoznali tudi nekaj splošnih značilnosti in zakonitosti o konserviranju-restavriranju.

Vstop prost.

Dostopnost