Kontakt

Naslovna2web

Nova družabna igra o zgodovini Nove Gorice in Gorice

Objavljeno 7 okt 2022

V tednu otroka smo Mladinski center Nova Gorica, Goriški muzej in Zavod GO! 2025 predstavili družabno igro, namenjeno predvsem učencem tretje triade osnove šole in dijakom, s katero bodo lahko v manjših skupinah skozi vprašanja spoznavali Novo Gorico in Gorico, njuno zgodovino in pomembne lokacije ter druge značilnosti obeh mest.

Namizna igra je nastala na pobudo Mladinskega centra Nova Gorica. V njem je bil konec prejšnjega in v začetku tega leta tri mesece zaposlen Urban Orel, magister zgodovine iz Vrtojbe. S pobudo za realizacijo kviza o Novi Gorici se je za sodelovanje obrnil na Davida Kožuha, kustosa pedagoga iz Goriškega muzeja. Dogovorili smo se za sodelovanje med Mladinskim centrom in Goriškim muzejem v želji, da bi mladim ponudili inovativen način za spoznavanje domačega mesta.

V duhu Evropske prestolnice kulture GO! 2025 smo kviz nato nadgradili še z vprašanji o sosednji Gorici in se je prelevil v namizno igro, pri kateri lahko sodeluje več igralcev in je neke vrste prototip, na pobudo Zavoda GO! 2025 preveden v italijanski jezik. Odlično se dopolnjuje s tematsko povezano fotografsko razstavo na Gradu Kromberk o Novi Gorici v 50. in 60. letih.

David Kožuh, kustos pedagog v Goriškem muzeju (na spodnji sliki): »To se mi zdi pomemben doprinos za učence, da lahko skozi igro preverijo svoje znanje o zgodovini obeh mest. Tudi če na katero od vprašanj ne bodo vedeli pravilnega odgovora, je igra odlična priložnost, da se o določeni temi podučijo, in tako pridobijo novo znanje.«

Družabna igra

Jana Kruh, direktorica MC Nova Gorica: »Zgodovina je za marsikaterega učenca in dijaka trd oreh, zato smo njeno učenje želeli narediti mladim bolj zanimivo. Družabna igra je namenjena predvsem učencem od 7. do 9. razreda in srednješolcem, ki jo bodo najprej preizkusili, saj bo do konca šolskega leta potovala po osnovnih in srednjih šolah v novogoriški občini in slovenskih šolah v zamejstvu. Priložen bo tudi evalvacijski vprašalnik, ki ga bodo izpolnili profesorji in učenci/dijaki in bo služil za morebitne dopolnitve in odpravo pomanjkljivosti.«

Grafično podobo smo zaupali oblikovalki Andreji Čepič – Buche, ki z muzejem redno sodeluje pri vsakoletnem gostovanju razstave Igre moje mladosti po slovenskih muzejih. Vprašanja smo glede na težavnost razdelili na dva nivoja (na vsakem je 50 vprašanj), oblikovalka pa jih je postavila na kartice, kjer prednjo stran krasi stiliziran motiv Mozaika nove Evrope, delo Franca Vecchieta, kot osrednji del Trga Evrope v Novi Gorici/Gorici.

Družabna igraNovinarsko konferenco smo pripravili v XCentru v Novi Gorici

Urban Orel, mag. zgodovine, idejni pobudnik: »Ideje za vprašanja sem črpal iz različnih virov, kot so literatura o obeh mestih, turistični vodiči in TV dokumentarna serija, ter se posvetoval s posamezniki. Pomembno se mi zdi, da se bodo mladi skozi to novo igro hkrati zabavali in izvedeli določene vsebine, ki jih sicer morda pri rednem pouku ne bi spoznali, tako da je dobrodošla popestritev učnega procesa.«

Mojca Stubelj Ars, predstavnica Zavoda GO! 2025: »Zelo nas veseli, da je prišla iz Mladinskega centra in Goriškega muzeja pobuda za sodelovanje, saj sta čezmejnost in sobivanje v somestju eden od temeljev EPK. Menimo, da je igra v prihodnje zanimiva tudi s tržnega vidika in bi lahko postala protokolarno darilo ali za druge priložnosti oziroma dostopna v prosti prodaji. Pričakujemo, da bomo na podlagi rezultatov evalvacije in drugih odzivov igro po potrebi še izboljšali.«

Dostopnost