Img 5001a

Predavanje: Italijanizacija kulturne krajine na Goriškem med svetovnima vojnama

Objavljeno 1 okt 2020

Vabimo Vas na muzejski torkov večer

6. oktobra 2020 ob 19. uri na Grad Kromberk

Predavanje: Italijanizacija kulturne krajine na Goriškem med svetovnima vojnama

Približno 25-letna izkušnja življenja v italijanski državi še danes predstavlja eno od osrednjih referenčnih točk v kolektivnem spominu primorskih Slovencev. Številni vidiki tega obdobja do danes ostali sorazmerno slabo poznani. Mednje sodijo tudi italijanski posegi v lokalno kulturno krajino, čeprav predstavljajo eno od najdaljnosežnejših posledic italijanske oblasti na Goriškem. Različni gradbeni posegi so namreč temeljito preoblikovali videz številnih vasi in urbanih središč. V predavanju, ki temelji na rezultatih avtorjeve doktorske disertacije, bodo predstavljene najpomembnejše značilnosti procesa italijanizacije kulturne krajine na Goriškem ter njihovo ideološko ozadje, nato pa nekateri paradigmatični primeri novogradenj in obnovitvenih del iz tega obdobja.

Sodeluje: dr. Matic Batič, ZRS Koper, Inštitut za zgodovinske študije

Prireditve v muzeju so omejene na 50 oseb. Obiskovalci morajo ob prihodu pustiti svoje podatke in nositi lastno zaščitno masko.

Kanal ob obisku Mussolinija.Na fotografiji je Kanal ob obisku Mussolinija. Hrani: Goriški muzej