Img 5001a

Predstavitev knjige Darinke Kozinc: Les Slovènes

Objavljeno 7 feb 2020

Vabimo Vas na muzejski torkov večer

11. februarja 2020 ob 19. uri na Grad Kromberk

Predstavitev knjige Darinke Kozinc: Les Slovènes

V knjigi Les Slovènes (Mladika, 2019) Darinka Kozinc pripoveduje zgodbo mladih deklet, ki so odšla kot varuške, dojilje in hišne pomočnice – aleksandrinke – v Egipt. Njihova usoda je bila pogosto težka, nekatera so zašla na stranpota, nekatera pa so imela srečo, obogatela in si za stalno uredila svoj položaj v družbi. Nemalo je bilo trpljenja, odpovedovanja in domotožja po Vipavski dolini, od koder je večina izmed njih prišla. V Aleksandriji jim je bilo zatočišče Azil sv. Frančiška, ki so ga vodile šolske sestre in so od domovine oddaljenim primorskim ženam nudile kanček zavetja in domačnosti.

Spremni besedi v knjigo sta napisala Megi Rožič in zgodovinar Jernej Vidmar.

Z avtorico Darinko Kozinc se bo pogovarjala urednica Nadia Roncelli. Glasbeni uvod: tenorist Domen Kozinc ob spremljavi Janke Frančeškin na citrah. Odlomek iz knjige bo prebrala »aleksandrinka« Andrejka Humar iz dramske skupine Društva žena iz Prvačine, o pomenu ohranjanja spomina na aleksandrinke pa bo spregovorila novinarka Vesna Humar.

Les Slovènes

Goriški Muzej Goriška knjižnica Franceta Bevka