LineB - Living beyoNd Border
Projekt izvaja Fondazione Cassa di Risparmio iz Gorice kot vodilni partner v sodelovanju z Goriškim muzejem, finančna sredstva pa so zagotovljena iz Sklada za male projekte GO! 2025. Glavna tema je meja (fizična in socialna), ki že leta deli obe mesti.
Projekt predvideva oblikovanje približno 4 km dolge poti pripovedovanja zgodb na trasi obstoječih kolesarskih/peš poteh od parka Basaglia do Trga Evrope, ki bo prečkala simbolično pomembne lokacije na italijanski in slovenski strani, med katerimi je Muzej na meji. Z uporabo mobilne aplikacije za pametne telefone in tablice bodo uporabnike na poti spremljale zvočne pripovedi in vsebine, tudi v navidezni (VR) in razširjeni resničnosti (AR), osredotočene na spomine in doživetja ljudi, ki so sami izkusili, kako je zarezala mejna črta.
Goriški Muzej želi s projektom promovirati in krepiti materialno in nematerialno dediščino obmejnega prostora. Cilj je ustvariti nov turistični produkt, ki temelji na dediščini zgodb, doživetij in gradiva, ki se nanašajo na zgodovinsko obdobje po letu 1947, letu nastanka meje, ki je razdelila ne le ozemlje, temveč predvsem ljudi in kulture.
Projekt je torej namenjen krepitvi vloge kulture in trajnostnega turizma ter socialni vključenosti in inovativnosti. Z digitalno promocijo bo nesnovna kulturna dediščina postala dostopna najširšemu možnemu občinstvu. Inovativnost projekta je prav uporabljeni pristop: metodologija digitalne krajine, digitalna razširitev pokrajine, ki omogoča globoko čustveno izkušnjo, odkrivanje lokalne kulture in zgodovine.
Projekt, ki se bo izvajal do konca leta 2025, predvideva tudi izvedbo dveh dogodkov, namenjenih šolarjem, na katerih bodo učenci sledili pripovedovalnemu itinerariju, spremljali pa jih bodo igralci, ki bodo oživljali prizore tistega časa in s tem nudili še bolj realistično izkušnjo.
(Na fotografiji razglednica meje na Pristavi leta 1955, hrani GM.)