Odprtje konference in razstave Černigoj s sopotniki in učenci
Mednarodna znanstvena konferenca Avantgarda in konec sveta, katere partner je tudi Goriški muzej, s spremljevalnim umetniškim programom obeležuje stoletnico prve konstruktivistične razstave avantgardista Avgusta Černigoja. Slovesno jo bomo odprli 10. oktobra 2024 ob 19.00 na Gradu Kromberk z razstavo Goriškega muzeja, naslovljeno Černigoj s sopotniki in učenci. Pospremili jo bomo z uvodnim predavanjem prof. dr. Petra Krečiča z naslovom Avgust Černigoj in temelji slovenske zgodovinske avantgarde.
Na razstavi bodo predstavljena dela Avgusta Černigoja iz zbirke Goriškega muzeja, dopolnjevala pa jo bodo še nekatera iz drugih inštitucij in zasebnih zbirk; tako bomo ustrezno izpostavili pomembnejše trenutke v umetnikovem opusu. Postavitev je zastavljena v dveh delih, v prvem je v smiselnem zaporedju prikazan Černigojev razvoj, njegovi začetki, ljubljansko in tržaško konstruktivistično obdobje ter čas po njem. Konstruktivizem lahko predstavljamo le z replikami objektov in grafik, saj se originali iz tistega časa niso ohranili. Tu pa sta vključeni dve originalni konstruktivistični risbi Eduarda Stepančiča, ki ju posoja umetnikov nečak. V drugem sklopu so Černigojeva dela postavljena v dialog z njegovimi učenci, Frankom Vecchietom, Klavdijem Palčičem, Emanuelo Marassi in Edvardom Zajcem, ki so se, vsak s svojim individualnim opusom, uveljavili na področju likovne umetnosti, vendar se skozi njihov ustvarjalni in raziskovalni proces odraža učiteljeva spodbuda k eksperimentiranju ter iskanju novih izraznih načinov. Kuratorja razstave sta Katarina Brešan in mag. Davor Kernel, zunanji sodelavec prof. dr. Peter Krečič.
Na uradnem odprtju bodo udeležence nagovorili Vladimir Peruničič, direktor Goriškega muzeja; mag. Marko Rusjan, državni sekretar na Ministrstvu za kulturo RS; dr. Boštjan Golob, rektor Univerze v Novi Gorici; dr. Oto Luthar; direktor ZRC SAZU in vodja raziskovalnega programa »Historične interpretacije 20. stoletja« in dr. Lev Kreft, Založba Sophia.
Povezava do celotnega programa
Vljudno vabljeni!
Muzejski torkov večer: Dostopna umetnost
Muzejski torkov večer: Vloga Bohinjske železnice pri preboju pri Kobaridu
Muzejski torkov večer: izšla nova številka Goriškega letnika
Muzejski torkov večer: nova knjiga Jožeta Šušmelja »Sodelovanje dveh mest: Nova Gorica in Gorica«
Ta veseli dan kulture v Goriškem muzeju
Odprtje razstave »preVETRItev« na Gradu Kromberk
OBVESTILO: Muzejska zbirka Kolodvor bo ta petek zaprta
Muzejski torkov večer v spomin na Iga Grudna
Muzejski torkov večer: Lilijana Stepančič o tržaških galerijah Škorpijon in TK
Muzejski torkov večer: Pogovor s tržaškim zgodovinarjem in glasbenikom Pierom Purichem