
Odprtje razstave Kje je Tito? - TITO IN SITU
»Zapisati ime TITO na pobočje ali urejati takšen napis, ko Josip Broz ni več prisoten: ni le podoba zabrisana, tudi zgodba je s tem izgnana nekam, kjer sicer ostaja dostopna, vendar je ohranjena na varni razdalji.« - tako avtorica razstave Helene Thümmel, mag. medijskih umetnosti in praks, ki je med študijem v Gorici zbirala in preučevala napise TITO po okoliških vzpetinah ter na preostalem območju nekdanje Jugoslavije.
V prvem delu svoje umetniške raziskave Where is Tito? - Tito as Media Condition iz leta 2015 je ugotavljala, zakaj je geoglife zanimivo in dragoceno raziskovati. V drugem delu, spomladi in poleti 2021, je obiskala 15 od 25 njej znanih krajev. Številne njene domneve so se potrdile. Med raziskovanjem krajev in zlasti v pogovorih z ljudmi, ki jih je srečala na poti, je skušala odkriti različne pomene TITOv. Ob tem se je spraševala: Kaj pomeni nenehno zapisovanje imena na pobočja in v pokrajino? Gre za trend ali potrebo človeštva po čaščenju? Za ujetost v stare tradicije postavljanja spomenikov? Gre za več kot le nostalgijo? Kako se je pomen sčasoma spreminjal, medtem ko je ime ostajalo enako?
Vabljeni, da v 2. nadstropju Gradu Kromberk 5. maja ob 18. uri prisluhnete, kaj govorijo napisi – od Nove Gorice čez Kras do Istre in še južneje, kjer nekateri ohranjajo prvotno podobo, druge so preoblikovali, ponekod pa jih je skorajda že zabrisal čas!
Poletna muzejska noč prinaša dopolnjeno razstavo in brezplačna vodstva
Mednarodni muzejski dan v Goriškem muzeju
Odprtje razstave Kje je Tito? - TITO IN SITU
Muzejski torkov večer s slikarjema Robertom in Davidom Faganelom
Muzejski torkov večer: Pogovor s soavtorji knjige Ravničan Štefan Širok
Odprtje razstave Wagnerjeva ograja na Solkanskem mostu
Muzejski torkov večer: Fedja Klavora o Bovškem in zdravniku Edvardu Huberju
Muzejski torkov večer: Daniel Rojšek – Vedno na strani narave
V aprilu od varstva narave do Bovca, prek Ravnice v Kromberk