Razstavni projekt Slavko Furlan
V petek, 21.oktobra napovedujemo šesto, še zadnjo postajo v nizu razstav, ki predstavljajo Slavka Furlana, šempetrskega slikarja in grafičnega oblikovalca, ki je pomembno sooblikoval likovno govorico tega okolja v zadnji polovici 20. stoletja. Leta 2014 je bil v okviru projekta o njem posnet igrano-dokumentarni film, v septembru in oktobru pa poteka velik razstavni projekt, kjer si je umetnikova dela, ki sta jih izbrala kustosa razstave Pavla Jarc in David Kožuh, mogoče ogledati na več lokacijah.
Pavla Jarc: »Z razstavo na več prizoriščih smo želeli prikazati kompleksen ter goriški in širši javnosti dokaj neznan Furlanov opus z vsemi njegovimi posebnostmi, nihanji in vrhunci, izpostaviti bistvene poudarke njegove ustvarjalnosti in jo ponazoriti s čim večjim številom del v različnih medijih. Upam, da so bila naša prizadevanja uspešna in so odstrla marsikatero neznanko v samosvojem umetnikovem opusu.«
Ob tej priložnosti je izšla monografija z več kot sto reprodukcijami del. Avtorji so v študijskih besedilih umetnostnozgodovinsko ovrednotili in opredelili Furlanovo ustvarjanje: Andrej Medved je orisal poglavitne značilnosti njegovega slikarstva ter ga poskušal umestiti v slovenski in širši mednarodni prostor; Sarival Sosič je pisal o erotiki in erotičnosti v Slavčevih delih; Cvetka Požar se je posvetila grafičnemu oblikovanju, zlasti njegovim plakatom, medtem ko je Klavdija Figelj opredelila vlogo in pomen risbe v umetnikovem ustvarjanju. Dokumentarni del in biografijo je prispeval David Kožuh.
O umetniku
Slavko Furlan (1952-2007), ki je leta 1978 končal Akademijo lepih umetnosti v Benetkah pri profesorju Carmellu Zottiju, je živel in ustvarjal doma v Šempetru pri Gorici. Med Furlanova vidnejša dela kot slikarja in grafičnega oblikovalca med drugim sodi oblikovanje naslovnice za enega najbolj znanih albumov legendarne slovenske rock zasedbe Buldožerji, »Pljuni istini u oči«. Njegova sodelovanja s Primorskim dramskim gledališčem Nova Gorica pomenijo enega vrhuncev oblikovanja gledališkega plakata v Sloveniji. Številna platna, risbe in krokiji, ki jih je ustvarjal vzporedno z grafičnim oblikovanjem, visijo po številnih domovih in ustanovah. Slavko Furlan je bil posebnež duha, ki je redko razstavljal. V drži boemskega upornika je bil vztrajen do konca. Nekompromisna neprilagodljivost v okviru družbenih norm je sodila med avtorsko življenjsko nazorsko opredelitev, ki je povezovala svet ustvarjenih podob z realnostjo.
Partnerji: Goriški muzej, Kulturni dom Gorica, Hiša kulture Šmartno, Krajevna skupnost Rožna Dolina, Krajevni odbor Šempeter pri Gorici
Program:
23. 9. 2016 ob 19.30
Dela iz zrelega obdobja, Mestna galerija
Gledališki plakat, Rotunda SNG Nova Gorica
Razstava bo odprta do 11. 11. 2016
• 29. 9. 2016 ob 19.00
Dela iz zgodnjega obdobja
Coroninijev dvorec, Šempeter pri Gorici
Razstava bo odprta do 11. 11. 2016
30. 9. 2016 ob 20.00
Furlanovi avtoportreti, portreti in tuši
Grad Kromberk
Razstava bo odprta do 31. 12. 2016
13. 10. 2016 ob 19.00
"Risbe izza šanka"
Sedež Krajevne skupnosti Rožna Dolina
Razstava bo odprta do 20. 11. 2016
15. 10. 2016 ob 19.00
Slavko Furlan in glasba
Hiša kulture, Šmartno
Razstava bo odprta do 20. 11. 2016
21. 10. 2016 ob 18.00
Dela iz poznega obdobja
Kulturni dom Gorica (ITA)
Razstava bo odprta do 14. 11. 2016
Projekt sta omogočili: Mestna občina Nova Gorica in Občina Šempeter-Vrtojba
Sponzorji: Elektro Primorska d.d., Carmec d.o.o., Zatex d.o.o.
To soboto v družbi čudes na Gradu Kromberk
Muzejski torkov večer: Razvoj valut skozi zgodovino do danes
OBVESTILO: Grad bo zaprt zaradi relija
Dan odprtih vrat Goriškega muzeja
Muzejski torkov večer: Brgitni, Angelska Gora – v knjigi in na sliki Toneta Kralja
Petkove zgodbe iz konservatorsko-restavratorskih delavnic
OBVESTILO: Današnji koncert Glasbe sveta prestavljen na Mostovno
VinilVečere bomo zapakirali z Esadom Babačičem