Kontakt

Ivo saliger vinilveceri

VINILVEČER: Ivan Novak in ključni albumi za nastanek skupine Laibach

Objavljeno 18 jul 2025

Goriški muzej v sodelovanju s KUD Morgan in s podporo Mestne občine Nova Gorica 22. julija ob 21. uri v parku Vile Bartolomei v Solkanu zaključuje letošnja glasbena predavanja z različnimi ljubitelji glasbe in lastniki vinilov. Kot zadnji gost 17. sezone prihaja Ivo Saliger (alias Ivan Novak), ustanovni član skupine Laibach.

„Neradi govorimo o naših ‘najljubših’ albumih, oziroma o takih, ki so nas odločilno formirali kot skupino. Vedno smo se skušali izogibati neposrednim komentarjem o drugih umetnikih in glasbenikih ali razkrivanju, kakšno glasbo poslušamo. Poleg tega pa je res zelo težko izbrati deset ali petnajst najboljših plošč, izvajalcev, glasbenikov, filmov … Vedno smo menili, da je to pod ravnjo diskurza Laibacha, pod našimi načeli in standardi – najprej zato, ker obstaja preprosto preveč dobre glasbe, da bi lahko resnično odločili, kdo je boljši od koga, in drugič – kdo pa smo mi, da bi sodili? In zakaj bi razkrivali nekaj, kar je v bistvu zelo »zasebno«, še posebej v kontekstu skupine, kot je Laibach, ki že po svoji naravi zanika koncept individualnosti, čustev, okusa in vseh drugih irelevantnih nians in substanc, ki jih poskušamo radikalno izbrisati v okviru naše konstrukcije kolektivnega stroja. In zakaj bi – konec koncev - ključ za razumevanje Laibacha kar tako podarili? Glasba je bila za nas vedno pomembna, polna vsebine, skrivnosti in pomena – vidimo jo kot nekakšen labirint skritega znanja, kot uganko, ki nam pomaga razumeti nerazumljivo. In res smo poslušali ogromno glasbe, zelo raznolike, različnih žanrov – vse, kar nam je prišlo pod roke: pop, rock, klasično, avantgardo, jazz, industrial, hip hop, rap, folk, disko, ambient … vse. In to še vedno počnemo, kolikor nam čas in možnosti dopuščajo. A resnica je, da je bilo v času hladne vojne in komunizma – pred dobo interneta – dejansko precej lažje slediti tistemu, kar je bilo v glasbi zares pomembno, kot je danes.

Kakorkoli že, ta spisek, ki ga bom predstavil, sem sestavil zelo nerad, vendar je pošten in verjetno najbolj natančen. Številni albumi, ki so pomembno vplivali na Laibach, so tako obskurni, da o njih niti nočemo govoriti. Drugi so tako očitni, da o njih tudi nočemo govoriti – ker o njih govorijo že vsi drugi. Na koncu sem izbral 25 albumov, za katere verjamem, da so bolj ali manj vplivali na vse nas – preden smo se med seboj sploh spoznali in preden je Laibach sploh nastal. Naj znova poudarim – vse to se je dogajalo globoko v komunizmu, v Socialistični republiki Sloveniji, takrat še delu Titove Jugoslavije, v majhnem, industrijskem, rudarskem mestu Trbovlje, s 15.000 prebivalci, v 60-ih in 70-ih letih prejšnjega stoletja, kjer smo odraščali pred nastankom Laibacha“, je v napovedniku svojega predavanja zapisal Ivan Novak, član legendarne zasedbe.

Ivo Saliger (alias Ivan Novak) je avtor večpredstavnostnih programov, tekstopisec, skladatelj, oblikovalec svetlobe, propagandist, kunstdiplomat, inženir človeških duš, anartist; kamnosek v letih 1974 in 1975, tiskar za tisk z izbokline med letoma 1976–1978, vojak JNA 1981 – 1982; ustanovni član skupine Laibach, sotvorec njene teorije, filozofije in strategije od leta 1980; jedrni član retroavantgardne zveze in gibanja Neue Slowenische Kunst (1984–1992), soustanovitelj in državljan Države (NSK State, 1992).

Spremljevalni program: sejem rabljenih vinilov in raritet.

V primeru slabega vremena se selimo v 1. nadstropje vile. 
Vstop prost.

Foto: Nika Hölcl

Dostopnost