Begunci. Slovenski begunci s soške fronte
preVETRItev/interVENTI in castello
Avgust Černigoj s sopotniki in učenci
Bidermajerska dnevna soba grofov Coronini
Retrospektivna fotografska razstava Gorana Antleja »Inkognito«
Lokalne gline in dediščina. Posočje–Kras
Cilj razstavnega projekta je razumevanje begunske izkušnje, slovenski obiskovalki in obiskovalcu pa želimo ponuditi muzejski prostor kot prostor odmika in izostritve pogleda: za razmislek o našem delovanju tukaj in zdaj.
Razstava prek podob, predmetov, zvoka in besede pripoveduje trpko zgodbo slovenskih (primorskih) beguncev s soške fronte v prvi svetovni vojni (1915–1918), ki so bili prisiljeni zapustiti svoje domove v dnevih in mesecih po napovedi vojne Italije Avstro-Ogrski, 23. maja 1915.
S poudarkom na slovenskih beguncih s soške fronte želimo obiskovalki in obiskovalcu posredovati (slovensko, primorsko) begunsko izkušnjo izpred sto let, in tako vstopiti v univerzalni doživljajski in čustveni svet begunke in begunca. Cilj razstavnega projekta je razumevanje begunske izkušnje, slovenski obiskovalki in obiskovalcu pa želimo ponuditi muzejski prostor kot prostor odmika in izostritve pogleda: za razmislek o našem delovanju tukaj in zdaj.
Razstava je razdeljena na tri sklope, ki se sklenejo krožno in sledijo slovenskim begunkam in beguncem s soške fronte od pričetka vojne (23. maja 1915) in odhoda od doma, preko namestitve v notranjosti Avstro-Ogrske in Italije, do prihoda nazaj na porušene domove in uničeno krajino.
Begunska izkušnja slovenskih (primorskih) beguncev s soške fronte se ni končala s koncem vojne, leta 1918, pač pa se je vlekla še globoko v dvajseta leta 20. stoletja, z vračanjem in vzpostavljanjem kolikor toliko normalnih življenjskih razmer v porušeni in uničeni krajini in prehodom teritorija v politični okvir Kraljevine Italije.
Ob razstavi sta izšli tudi dokumentarna fotomonografija ter zbornik prispevkov z istoimenskim naslovom Begunci.
Razstavni projekt Begunci je nastal v sodelovanju s SNG Nova Gorica.
Lokacija: Grad Kromberk
Od:
18 jun 2016
Do:
27 feb 2018
Avtor razstave:
dr. Marko Klavora
Oblikovalka razstave, monografije in zbornika prispevkov:
Ana Hawlina
Uredniki monografije in zbornika prispevkov:
dr. Marko Klavora, dr. Ines Beguš, Ana Hawlina
Vodja postavitve:
Boris Slokar