Buči, buči morje Adrijansko
Bidermajerska dnevna soba grofov Coronini
Retrospektivna fotografska razstava Gorana Antleja »Inkognito«
Lokalne gline in dediščina. Posočje–Kras
Razstavo s podnaslovom primorski Slovenci na Celjskem po letu 1918, so v Muzeju novejše zgodovine Celje odprli leta 2018. Z njo so se pridružili obeleževanju 100-letnice zaključka I. svetovne vojne.
Razstava je vsebinsko razdeljena na dva sklopa. V prvem sklopu je predstavljeno dogajanje na Celjskem po zaključku prve svetovne vojne in zasedba ter priključitev primorskega ozemlja h Kraljevini Italiji. V drugem sklopu so predstavljene posamezne primorske družine, ki so zaradi vedno večjega zatiranja slovenstva in fašističnega nasilja na zasedenem ozemlju, zapustile svoje domove, odšle na pot begunstva ter prišle na Celjsko. Tukaj so našle svoj novi dom in začele soustvarjati podobo družbenega in političnega življenja v mestu.
Razstava je prikazala dolgoročne posledice, ki so se nanašale na korenite narodnopolitične in družbene spremembe in so prizadele pripadnike tistih narodov, ki so po Rapalski pogodbi ostali ločeni od matice in so bili podvrženi hudemu kulturnemu, političnemu in gospodarskemu pritisku vladajoče večine.
Razstavo spremlja priložnostni katalog, v katerem so med drugim zajete zgodbe in fotografije dvajsetih družin, propagandni material tistega časa ter spremljevalno besedilo, ki razstavo vsebinsko umešča v čas po koncu prve svetovne vojne.
Ob obisku regenta Aleksandra v Celju (29. 6. 1920), so Primorci opozorili na vprašanje italijanske zasedbe ozemlja. Deklica iz tržaške okolice mu je v imenu primorskih beguncev podarila šopek s črnim trakom in napisom Trst – Gorica – Istra (Muzej novejše zgodovine Celje).
Lokacija: Grad Kromberk
Od:
18 maj 2020
Do:
11 maj 2021
Avtorica razstave:
Darja Jan, Muzej novejše zgodovine Celje
Oblikovanje razstave:
Jana Špendl
Koordinator za Goriški muzej:
mag. Davor Kernel
Sodelujoči partnerji:
Goriški muzej, Muzej novejše zgodovine Slovenije in Zgodovinski arhiv Celje ter zasebne zbirke primorskih družin