Ženske v prvi svetovni vojni
Avgust Černigoj s sopotniki in učenci
Bidermajerska dnevna soba grofov Coronini
Retrospektivna fotografska razstava Gorana Antleja »Inkognito«
Lokalne gline in dediščina. Posočje–Kras
Vloga žensk v prvi svetovni vojni je bila (pre)dolgo zapostavljena zgodovinopisna tema. Z namenom, da bi zapolnili to zgodovinopisno vrzel in širšo javnost seznanili z novimi zgodovinopisnimi dognanji, smo zasnovali razstave o ženskah, ki so živele in delovale v vojnem času.
Razstave, ki so posvečene štirim vojnim letom (1914, 1915, 1916 in 1917) in začetkom povojnega obdobja, prvenstveno prikazujejo dogajanje v neposredni bližini soške fronte in njenem zaledju. Pozorno sledijo tudi vojnim dogajanjem v širšem mednarodnem prostoru. Protagonistke posameznih tematskih prikazov in obravnav so ženske, in sicer kot žene, matere, sestre, hčere, dekleta, kmetice in delavke, meščanke in aristokratinje, dobrodelne dame, prostitutke, upornice, podpornice in nasprotnice vojni; ženske s svojimi biografijami in družbenimi vlogami, ki jih je vojni čas določal in zaznamoval.
Marta Verginella
Da je projekt zaživel, sta svoje moči združila Oddelek za zgodovino Filozofske Fakultete Univerze v Ljubljani in Ustanova »Fundacija Poti miru v Posočju«.
Da bi projekt pustil trajnejšo, vsakomur dostopno vsebino, je bilo opravljeno delo digitalizirano.
obiščite spletno stran http://potmiru.si/zenskevprvi
Lokacija: Grad Kromberk
Od:
4 dec 2018
Do:
24 mar 2019
Avtor:
Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani & Fundacija Poti miru v Posočju
Oblikovanje:
Matic Leban
Koordinacija za Goriški muzej:
Matic Volarič