mg 6275web

Marcello Mascherini: Kiparstvo kot poezija

Razstava je del projekta Marcello Mascherini, kipar med pesniki in pisatelji 20. stoletja, ki ga je pripravil Arhiv Marcella Mascherinija s partnerstvom Goriškega muzeja in vključuje več dogodkov.

Začel se je s poletno razstavo v galeriji v Portopiccolu v Sesljanu, zaključil pa se bo 31. januarja 2025 s simpozijem na tržaški univerzi in objavo publikacije s prispevki udeleženih raziskovalcev.

Marcello Mascherini

Manjši izbor Mascherinijevih del smo vključili v stalno likovno zbirko, tako da smo jih postavili v dialog s slikami in kipi, ki jih hrani Goriški muzej. Bronen portret tržaške ilustratorke Renate Piccolo stoji zraven skoraj sočasne slikarske upodobitve znanstvenice Ane Mayer Kansky, študijski risbi s portretoma pesnika Biagia Marina iz Gradeža in slavnega irskega pisatelja Jamesa Joycea pa sta se pridružili uradnemu celopostavnemu portretu cesarja Franca Jožefa. V osrednjo dvorano smo ob Makučevo platno Evrope in marmorna kipa Borisa Kalina z naslovoma Pomlad in Na plaži, postavili še broneno Mascherinijevo Kopalko.

Marcello Mascherini

Marcello Mascherini je veliko prijateljeval s pesniki in pisatelji, ki so spremljali njegovo delo in svoja razmišljanja o njem objavljali v različnih publikacijah, kipar pa je ilustriral številne pesniške zbirke in literarna dela. Izbor raznovrsten literature je predstavljen v dveh vitrinah v preddverju, kjer so tudi risbe in fotografije del, razstavljenih v bližnjih dvoranah. Dela pa spremljajo citati z razmišljanji nekaterih pesnikov in pisateljev.

Marcello Mascherini

Poleg Arhiva Marcella Mascherinija in Goriškega muzeja so partnerji v projektu, ki ga financira Furlanija–Julijska krajina, še Univerza v Trstu, občini Devin–Nabrežina in Azzano Decimo ter tržaško združenje Prijatelji muzejev Marcello Mascherini.

Lokacija: Grad Kromberk

Od: 22 okt 2024